Rodyti po:thumbnail list viewtable list view
952 €
77409 €

Įtampos filtrai

Turbūt vienas iš labiausiai paplitusių daiktų buityje yra taip pat vadinami prailgintuvai, kurie pagal savo prigimtį gali atlikti ir maitinimo filtrų arba įtampos filtrų vaidmenį. Iš pastarųjų gamintojų galima paminėti tiek pirmojo ešalono gamintojus (APC, Schneider Electric, Aten, Belkin, Philips) bei visą eilę kitų kompanijų, tokių kaip Whitenergy, Ever, Gembird, Tracer, Orvaldi, Digitus, Mediatech, Trust ir kt. Pasirinkimas, rodos paprastas, tačiau nereikia pamiršti, kad kaina ir kokybė dažnai lems jūsų elektros prietaisų darbo patikimumą, o kartu ir apsaugos lygį nuo netikėtų įtampos šuolių.

Taigi kalbant apie paprastus buitinius prailgintuvus, kokie jie turėtų būti? Dažnai technikos gamintojas retai kada pamini galimybę prijungti prietaisą per prailgintuvą – tiesiog numatyta galimybė jungti į elektros rozetę. Tai visai suprantama, kadangi standartinis elektros laidas geba atlaikyti elektronikos ir kitų prietaisų energijos suvartojimo lygį (ar tai būtų kompiuteris, ar lygintuvas, ar skalbimo mašina ir t.t.). Vis tik situacijų, kai būtina naudoti prailgintuvą, yra labai daug (praktiškai su tuo susiduriame kasdien), taigi be jo neapsieisime. Taigi kaip jį teisingai pasirinkti?

Pirmiausia reikia atkreipti dėmesį į elektros laidą. Jei jis yra plokščias, tai reiškia elementarų laidą, tuo tarpu jo gyslų skersinio pjūvio plotas sudaro ne daugiau kaip pusę kvadratinio milimetro. Į tokį prailgintuvą galima įjungti nebent barzdaskutę. Prailgintuvui optimalus variantas yra apvalus laidas, taigi jis nesusisuka, išorinė izoliacija yra stora, tai leidžia laidą apsaugoti nuo išorės poveikio (spalva čia prasmės neturi, nors paprastai sutinkami baltos spalvos prailgintuvų laidai).

Paprastai ant laido turi būti nurodytas skersinio laido pjūvio plotas, kuri būna 0,75 kvadratinio milimetro ir daugiau. Optimalus variantas yra 1,5 kvadratinio milimetro, toks laidas gali atlaikyti iki 3,5 kilovatų krūvį. Dirbant su prailgintuvu, būtinai jį išvyniokite. Jei to nedaryti, o laidus palikti susuktus, kartais tai gali lemti perkaitimą, o izoliacija netgi gali išsilydyti. Aišku, tokie atvejai reti, bet vis tik kai kurie gamintojai tai rekomenduoja daryti.

Be paties prailgintuvo laido dar yra ir rozečių blokas, šalia kurio gali būti nurodytas stipris (10 A, 16 A ir t.t.) – kuo šis skaičius didesnis, tuo geriau. Visos rozetės gali būti suskirstytos į universalas ir Euro rozetes (pastarosios turi trečią gyslą, kuri naudojama įžeminimui). Antra vertus, jei sienoje esančioje rozetėje nėra įžeminimo, tai ir prailgintuvui ji nereikalinga.

Renkantis prailgintuvą, reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kas į jį bus jungiama. Jei nuolat prijungta brangi elektronika, buitiniai prietaisai ir t.t., svarbu tai, kad prailgintuvas būtų kartu ir įtampos filtras. Svarbu į tai atkreipti dėmesį, kadangi kinai dažnai gamina prailgintuvus, kurie tik primena įtampos filtrus, tačiau juose yra tik jungiklis prailgintuvui įjungti/išjungti, o viduje nėra tokių būtinų elementų, kaip varistorius, elektros triukšmus slopinančių kondensatorių, simetrinių droselių bei kitų būtinų elementų, kurie apsaugotų nuo įtampos šuolių, aukšto ir žemo dažnio nepageidaujamų elektros impulsų ir t.t. Visa tai galima perskaityti tiek gamintojo pateikiamoje dokumentacijoje (aišku, nereikia kreipti dėmesio į garsius reklaminius šūkius apie galimybę apsaugoti techniką, kuri kainuoja tūkstančius litų ir panašiai, tuo paprastai piktnaudžiauja pigių įtampos filtrų gamintojai, o jų produkcija paprastai visiškai nesiskiria nuo elementaraus prailgintuvo).