Rodyti po:thumbnail list viewtable list view
item photo
nepertraukiamo maitinimo šaltinio baterija EnerGenie Rechargeable battery 12 V 5 AH for UPS EnerGenie
1420 €

Baterijos

Nors nepertraukiamo maitinimo šaltiniai ir apsaugo kompiuterines sistemas nuo įtampos šuolių, įtampų svyravimų ar tiesiog elementaraus elektros energijos dingimo, tačiau pastarieji produktai taip pat turi silpną vietą  - akumuliatorių (bateriją), kuri turi savo galiojimo laiką, o priklausomai nuo eksploatacijos sąlygų, po kurio laiko reikalauja būti pakeičiama.

Paprastas tokios būtinybės pavyzdys – dingus kompiuteriui, nepertraukiamo maitinimo šaltinis veikia minutę ar net mažiau, arba blogiausiu atveju „neatlaiko“, t.y. dingus elektrai akumuliatorius tiesiog nepajėgus tiekti reikiamą kiekį elektros energijos kompiuterinei sistemai, taigi ši tiesiog išsijungia. Paprastai tokiais atvejais padeda ne viso nepertraukiamo maitinimo šaltinio, tačiau tik jam skirtos akumuliatoriaus veikiamas. Iš tokių gamintojų galima paminėti APC (Schneider Electric), Liebert, SCB, Emerson ir kitas kompanijas. Konkrečiu atveju reikėtų rinktis suderinamas ir nepertraukiamo maitinimo šaltinių specifikacijose nurodyto tipo akumuliatorius. O šių būna keletas tipų.

NiCd (nikelio kadmio) baterijos mėgsta greitai pasikrauti, lėtai išsikrauti iki visiško išsekimo. Šis baterijų tipas gali dirbti pačiomis nepalankiausiomis sąlygomis. Kartais tokius akumuliatorius būtina pilnai iškrauti, kadangi to nedarant, mažėja jų talpa. NiCd baterijų privalumai yra galimybė greitai pakrauti net ir po ilgo saugojimo, įkrovimo ciklų kiekis gali siekti 1000 ar net daugiau, galimybė eksploatuoti, esant mažoms temperatūroms, nedidelė kaina. Iš NiCd trūkumų galima paminėti sąlyginai mažą, lyginant su kito tipo baterijomis, talpą, taigi tokie produktai yra santykinai sunkūs, „atminties efektas“ verčia nuolat iškrauti akumuliatorių iki nulio, naudojamų medžiagų toksiškumas, taigi kai kurios šalys neretai riboja tokių baterijų naudojimą.

NiMh pagrindu sukurtų baterijų talpa yra beveik dvigubai didesnė, nei naudojant NiCd variantus, kai turime tuos pačius matmenis ir svorį. Taip pat NiMh variantai ekologiškai yra saugesni, nei nikelio kadmio, kadangi juose nėra sunkiųjų metalų. Galiausiai NiMh mažiausiai pasiduoda taip vadinamam „atminties efektui“, kai baterija prisimena, kiek energijos ji atidavė, o sekančio pasikrovimo metu įsikrauna kiek mažiau, taigi po kurio laiko jos talpa nuolat mažėja, nors fiziškai ji įsikrauti dar gali.

Ličio jonų baterijos (Li-Ion) yra maždaug trečdaliu lengvesni nei NiMH akumuliatoriai, o kartu net dvigubai didesnės talpos, esant tam pačiam svoriui ir matmenims, taip pat jų nekankina „atminties efektas“. Vis tik vienu iš pagrindinių Li-Ion trūkumų yra gana nedidelis darbinių temperatūrų diapazonas (dėl šios priežastis galimi užsidegimo atvejai), o kartu kiek didesnė kaina, nei NiMh akumuliatorių. Nors ličio jonų baterijos yra labai dažnas svečias mobiliuose įrenginiuose, tačiau nepertraukiamo maitinimo šaltiniuose jos būna retai, kadangi anksčiau minėti akumuliatoriai neturi privalomo reikalavimo – būti lengviems (čia svoris yra antraeilis reikalavimas, kadangi tokie produktai diegiami stacionariose sistemose).

Kiekviena baterija turi savo  tarnavimo laiką. Paprastai ilgaamžiškumas sudaro apie du – tris metus (nors kai kurie gamintojai garantuoja ir 5-8 metų tarnavimo laiką), o po to baterijos talpos užtenka minutei – kelioms ar net mažiau, o kartais apskritai talpa prarandama, taigi nepertraukiamo maitinimo šaltinis negali apsaugoti nuo elektros dingimo. Tokiu atveju tenka įsigyti naują akumuliatorių, kurią galima įsigyti, apsilankius el. parduotuvėje TipTop.lt arba paskambinus į artimiausią atstovybę.