Rodyti po:thumbnail list viewtable list view

Spausdinimo serveriai

Spausdinimo serveris – daugelis kažkada girdėjo šį apibrėžimą, tačiau dažniausiai negali pasakyti, kas tai yra. Taigi kas tai yra? Spausdinimo serveris – tai programinė įranga arba įrenginys, kuris leidžia grupei žmonių, besinaudojančių kabeliniais arba bevieliais tinklais, tuo pačiu metu naudotis spausdintuvu namie arba biure. Paprastai tai būna aparatiniai sprendimai, kuriuos gamina kompanijos Trendnet, Edimax, TP-Link, Digitus, Ovislink, iTec, Zyxel, Transcend ir kt.

Kad būtų aiškiau, apie ką kalbama, reikia pažvelgti į istoriją ir pažiūrėti, kaip vykdavo spausdinimas anksčiau. Prieš gerus dešimt metų, kai kompiuteriai ir jų tinklai dar nebuvo taip išplitę ir kiekvienas kompiuteris dirbdavo kiekvienas sau, vartotojai spausdindavo kiekvienas per savo spausdintuvą, kuris būdavo prijungtas būtent prie jo asmeninio kompiuterio.

Po kurio laiko kompiuterius imta jungti į bendrą tinklą, tad pradėta galvoti apie naują idėją – vieną spausdintuvą galima būtų naudoti ir iš kelių asmeninių kompiuterių, juo labiau, kad viskas jau sujungta į tinklą. Iš pradžių buvo propaguojamas spausdintuvo prijungimas prie vieno kompiuterio, tuo tarpu per jį kiti vartotojai spausdina. Vis tik iš karto pasimatė vienas didelis trūkumas – jei kompiuteris, prie kurio įrenginys prijungtas, yra išjungtas – spausdinti niekas jau nebegali.

Tokiu būdu, buvo sugalvoti taip vadinami spausdinimo serveriai – be standartinių jungčių, skirtų prijungimui prie kompiuterių, jie dar turi ir tinklo jungtį, taigi spausdintuvai buvo prijungti tiesiogiai į tinklą, į kurį sujungti ir stacionarūs kompiuteriai.

Tačiau kitas klausimas – ką daryti su senais spausdintuvais, kaip paversti juos tinkliniais, nesusietais su konkrečiais kompiuteriais? Čia ir sugalvotas spausdinimo serveris, kuris išsprendžią šią problemą. Prie jo jungiami spausdintuvai, neturintys tinklo jungties, taigi trumpai tariant, spausdinimo serveris – tai dėžutė, kurios viena pusė jungiama prie spausdintuvo, o kita – prie kompiuterinio tinklo.

Vis tik reikia pažymėti, jog egzistuoja ir bevieliai spausdinimo serveriai, t.y. vietoj kabelinio tinklo jungties yra antena, per kurią jie susijungia ir Wi-Fi prieigos tašku be jokių laidų, o tai labai patogu, kai spausdintuvas statomas viduryje patalpos, tuo tarpu išvedžioti kabelius yra neįmanoma arba nepatogu.

Daugumoje atveju spausdintuvai prie kompiuterio per USB sąsają, rečiau – per seną LPT jungtį. Kaip taisyklė, egzistuoja spausdinimo serveriai su įvairiais lizdais: USB ir LPT. Taip pat sutinkami ir kombinuoti variantai, kai spausdinimo serveriai turi keletą lizdų, kurie leidžia vienu metu prijungti kelių tipų įrenginius. Taip pat galima sutikti ir paprastus maršrutizatorius bei bevielius prieigos taškus, kurie aprūpinti spausdinimo serverio funkcionalumu.