Rodyti po:thumbnail list viewtable list view
item photo
Tinklo maršrutizatoriai Ubiquiti AmpliFi Instant Kit
18596 €
item photo
Maršrutizatorius Maršrutizatorius BR-6478GN
4572 €

Maršrutizatoriai

Jei prieš gerą dešimtmetį įrenginių su galimybe prisijungti prie interneto kiekis šeimos ūkyje paprastai būdavo lygus vienam (tai būdavo stacionarus kompiuteris), tai dabar internetinės technikos kiekis namuose gali siekti du, tris, keturis ar daugiau. Tai ir asmeniniai kompiuteriai, išmanieji telefonai, planšetiniai kompiuteriai, o kartais galima sutikti net egzotinių prietaisų, pavyzdžiui, prie Interneto besijungiančių šaldytuvų. Visiems šiandien aišku, kad kompiuteris be interneto – tai beveik bevertė dėžutė.

Prieigai prie Interneto tiekėjai paprastai suteikia vieną IP adresą, kuris priskiriamas konkrečiam kompiuteriui. O kaip būti, kai yra du ar daugiau kompiuterių, o IP adresas vienas? Tam reikalui ir skirtas maršrutizatorius (router). Pagrindinė jo funkcija ir yra kelių (ar daugiau) kompiuterinių sistemų prijungimas prie lokalaus tinklo ir Interneto. Šiuo atveju maršrutizatorius kiekvienam kompiuteriui priskiria unikalų IP adresą ir apjungia juos vidinį tinklą, o paskui jau šie jungiasi prie Interneto per vieną IPT išskirtą kanalą. Tad kokie gi būna maršrutizatoriai?

O jie būna nuo super galingų ir funkcionalių, dirbančių dideliu greičiu, iki paprastų, skirtų namų vartotojams ir jungiančių keletą kompiuterinių sistemų. Papildomai maršrutizatoriai gali turėti ir bevielį adapterį, suteikiantį prieigą prie Interneto per Wi-Fi, taip pat kai kurie modeliai turi keletą jungčių, skirtų prisijungimui prie kelių interneto tiekėjų vienu metu, turinčių USB lizdus ir net VoIP adapterius, skirtus internetinei telefonijai.

Paprastai maršrutizatoriai turi keturias jungtis kompiuteriams prijungti (rečiau būna 6, 8 ir daugiau), jos paprastai vadinamos LAN jungtimis, o prie jų paprastai kompiuteriai jungiami UTP kabelių dėka. Prijungimui prie Interneto tiekėjo naudojamas WAN lizdas. Tokiu būdu, pirkdami patį paprasčiausią maršrutizatorių, gauname galimybę prijungti keturis kompiuterius, kurie, savo ruožtu, jungiasi prie vieno Interneto kanalo per išorinę dėžutę.

Maršrutizatoriai gali kainuoti labai skirtingai. Jei žiūrėtume tik į išorę, kodėl vieni kainuoja 50 litų, tuo tarpu kiti gali kainuoti 200 litų ir daugiau, nors iš pirmo žvilgsnio funkcionalumas tas pats – galimybė prijungti keturis kompiuterius, galbūt dar papildomai gauname Wi-Fi funkcionalumą. Aišku, kaina priklauso ir nuo prekinio ženklo garsumo ir populiarumo. Dabar galima pasirinkti galybės kompanijų gaminius, pradedant TP-Link, D-Link, Netgear, ASUS, Trendnet, Edimax, Tenda, Belkin, ir baigiant Linksys, Cisco ar Mikrotik.

Didelę įtaką kainai turi naudojamų komponentų ir surinkimo kokybė, integruotos procesoriaus sparta ir atminties talpa, klaidų kontrolės galimybė, duomenų paketo apdorojimas, kodavimas, maršrutizavimas, tuo pačiu metu daugybės kanalų palaikymas, ugniasienės funkcionalumas, patikėtos zonos, duomenų srautų ribojimas ir kontrolė, šifravimo galimybės ir t.t.

Visa tai kainuoja pinigus, tad pasirinkdami maršrutizatorių, reikėtų iš karto apsispręsti, ko jums tiksliai reikia, o ko – ne. Be to, visąlaik reikėtų prisiminti, kad gali būti deklaruojamos tos pačios funkcijos, tačiau akivaizdu, kad kokybiškesnis (paprastai brangesnis) maršrutizatorius, kaip taisyklė, veiks stabiliau, tad rečiau pasitaikys problemos dėl dingstančio Interneto ryšio.