Rodyti po:thumbnail list viewtable list view
item photo
Komutatorius Komutatorius GS-1008P
14536 €
item photo
Komutatorius Komutatorius ES-1008PH
6937 €

Komutatoriai / Šakotuvai

TipTop.lt galima įsigyti įvairiausių tipų ir gamintojų tinklo komutatorių/šakotuvų, kuriuos gamina tokios kompanijos, kaip Cisco, TP-Link, D-Link, Netgear, Zyxel, Trendnet, Edimax, Asus, Sweex, Dell, Allied Telesis, Linksys, Digitus, Aten, Canyon, Gembird, Tenda, Logilink, Manhattan, Hewlet-Packard, Modecom ir kt.

Komutatoriais (switch) – tai įrenginys, skirtas kelių kompiuterinių tinklų mazgų sujungimui vieno arba kelių tinklo segmentų lygyje. Komutatorius dirba, naudodamas tilto technologijas ir dažnai jie apibūdinami kaip daugybę prievadų turintys tiltai. Kelių tinklų sujungimui to paties lygio pagrindu tarnauja jau maršrutizatoriai.

Skirtingai nuo koncentratorių, kurie išplatina duomenų srautą iš vieno įrenginio į kelis (arba daugiau nei kelis), komutatorius perduoda duomenis išskirtinai tik gavėjui (išimtį sudaro plačiajuostis duomenų srautas visiems tinklo mazgams ir duomenų srautą įrenginiams, kuriems yra nežinomas išeinantis komutatoriaus priedas). Tai padidina produktyvumo lygį ir tinklo saugumą, kadangi kitiems tinklo segmentams nereikia (ir nebūtina) apdoroti duomenų, kurie jiems yra neskirti.

Vienas iš komutatorių darbo principų galima išskirti tai, kad šie įrenginiai savo atmintyje saugo komutacijos lentelę (ši saugoma asocijuotoje atmintyje), kurioje nurodomi atitinkami mazgo MAC adresai komutatoriaus prievadui. Tik įjungus komutatorių, ši lentelė yra tuščia, ji veikia mokymosi režimu. Šiame režime ateinantys į tam tikrą prievadą duomenys perduodami visiems kitiems komutatoriaus prievadams. Savo ruožtu, įrenginys analizuoja kadrus (frames) ir, nustačius siuntėjo MAC adresą, kuriam laikui įrašo į komutacijos lentelę.

Tokiu būdu, jei į vieną prievadą patenka kadras, skirtas siuntėjui, kurio MAC adresas jau yra lentelėje, šis kadras bus perduotas tik per prievadą, kuris yra lentelėje. Jei siuntėjo MAC adresas nėra susietas su kuriuo nors komutatoriaus prievadu, kadras bus išsiųstas visiems prievadams, išskyrus tam, iš kurio gautas kadras. Po kurio laiko komutatorius sudaro lentelę visiems aktyviems MAC adresams, taip duomenų srautas lokalizuojamas. Reikia pažymėti mažus užlaikymus ir didelį greitį, su kuriuo duomenys perduodami kiekvienam prievadui.

Egzistuoja trys komutacijos būdai. Kiekvienas iš jų – tai kombinacija tokių parametrų, kaip laukimo laikas ir perdavimo patikimumas. Būna komutatorių su tarpiniu saugojimu (Store and forward). Komutatorius saugo visą kadre esančią informaciją, patikrina, ar nėra joje klaidų, pasirenka komutacijos prievadą ir galiausiai siunčia į jį kadrą. Antrasis būdas vadinas „cut-through“ ir numato, kad komutatorius nuskaito kadre gavėjo adresą ir atlieka komutaciją. Šis režimas sumažina duomenų perdavimo užlaikymus, tačiau čia nėra klaidų aptikimo metodo, taigi sparta pasiekiama patikimumo sąskaita. Galiausiai trečias būdas yra befragmentis (kitaip vadinamas hibridiniu). Šis režimas yra antrojo modifikacija. Perdavimas vykdomas po fragmentų kolizijos filtravimo (vieni kadrai apdorojami pirmuoju būdu, visi likę – antruoju).

Šiuo metu jau seniai naudojami 100 Mb/s komutatoriai, vis dažniau užleisdami vietą 1 Gb/s sprendimams. Aišku, didėjant duomenų srautams, artėja ir 10 Gb/s komutatorių laikai, tačiau šie iš pradžių bus gana brangūs dėl reto išplitimo ir didelės savikainos. Antra vertus, įmonėse, kur didelis duomenų srautas, tokia sparti įranga pasitesina.