Rodyti po:thumbnail list viewtable list view

Serveriai (Blade / Rack)

Blade tipo serveriai – tai kompiuteriniai serveriai su komponentais, kurie gali būti išorėje arba patalpinti bendroje erdvėje, kad būtų sumažintas užimamas plotas. Tuo jie pagrinde skiriasi nuo Rack tipo serverių. Iš gamintojų galima išskirti kompanijas HP, Dell ir IBM. Tokiems serveriams yra skirtas bendras „stalčius“ – blade serveriams skirtas šasi, suteikiantis jiems prieigą prie bendrų komponentų, pavyzdžiui, maitinimo bloko ir tinklo kontrolerių. Blade serveriai taip pat vadinami ultra kompaktiškais serveriais.

Blade serveriuose nėra arba į išorę išvesti kai kurie tipiniai komponentai, kuriuos naudoja stacionarūs kompiuteriai arba Tower tipo serveriai. Maitinimo, aušinimo, tinklo prijungimo, kietų diskų prijungimo, tarpserverinių jungčių ir valdymo funkcijos gali būti dedikuotos išoriniams įrenginiams. Kartu su jais blade serveriai ir sudaro taip vadinama blade sistemą. Kompiuterio skaičiavimo sistemai reikalingi mažiausiai tokie komponentai, kaip: RAM atmintis, kurioje yra pradiniai duomenys, procesoriai, kuris atlieka komandas, ir rezultatams įrašyti skirta atmintis.

Visi kiti kompiuterių komponentai, kurie yra tipiniai kompiuteriui, atlieka pagalbines funkcijas, tokią kaip įvestis/išvestis, maitinimas ir t.t. Serverio viduje jie yra papildomi energijos vartotojai, šilumos skleidėjai, gedimų kaltininkai (ypač komponentai su judančiomis dalimis). Blade serverio koncepcija numato jų pakeitimą išoriniais įrenginiais (maitinimo blokai) arba virtualizaciją (įvesties/išvesties lizdus, valdymo konsoles), tuo pačiu žymiai supaprastinamas ir palengvinamas serveris, o jo gamyba (teoriškai) turėtų būti pigesnė.

Blade sistemą sudaro tokių serverių rinkinys ir išoriniai komponentai, kurie atlieka pagalbinę (ne skaičiavimų) funkciją. Kaip taisyklė, už serverinės pagrindinės plokštės ribų iškeliami tokie komponentai, kurie išskiria daug šilumos, užimantys daug vietos, o taip pat atkartojančios funkcijas už serverio ribų. Jų resursai gali būti paskirstyti tarp kelių serverių. Kiekviena integruota ar išorinė funkcija gali priklausyti nuo konkrečių serverių gamintojų.

Maitinimo šaltinis paprastai sukuriamas vienas visai blade sistemai. Jis gali būti įmontuojamas tiek viduje, tiek išorėje. Lyginant su atskirų maitinimo blokų suma, kurie reikalingi 1U formato serveriams, vieningas blade sistemų maitinimo blokas – vienas iš didžiausių erdvės ekonomijos, energijos sutaupymo ir elektronikos komponentų kiekio sumažinimo šaltinių.

Aušintuvai taip pat yra tokių sistemų pliusas. Tradiciniai serveriai bando subalansuoti elektronikos komponentų išdėstymo tankumas ir oro galimybę cirkuliuoti tarp jų. Blade serverių konstrukcijose išsikišančių komponentų ar didelių dalių skaičius yra minimalus, o tai tik palengvina modulių aušinimą.

Šiuolaikinės tinklo plokštės sukurtos taip, kad galėtų perduoti duomenis maksimaliai greitai per įprastus arba optinius kabelius. Tokia įranga yra brangi ir užima vietos serverio konstrukcijoje. Dažnas atvejis, kai tinklo įrangos duomenų pralaidumas yra labai didelis, tačiau jų galimybės dažnai neišnaudojamos praktinėse užduotyse. Tinklo sąsajų apjungimas į vieną įrenginį arba specializuotų blade lizdų naudojimas, kurie užsiima tik savo funkcijų atlikimu, leidžia sumažinti lizdų skaičių ir sumažinti kiekvieno iš prijungimų kainą.

Galiausiai duomenų kaupiklių masyvai paprastai saugo didelius duomenų kiekius, tai jie nebūtinai turi būti įdiegti lokaliai, o specifinės magistralės (iSCSI, DAS, Fibre Channel, SATA ir t.t.) leidžia kaupiklių masyvus sumontuoti atskiroje erdvėje. Dažnai su blade sistemomis naudojami SAN masyvai, kurie leidžia sukurti išskirtinai patikimą ir kompaktišką serverinę sistemą.