Rodyti po:thumbnail list viewtable list view
item photo
El. knygų skaityklės dėklas HAMA Drama Portfolio for eBook Readers
115 €

e-Knygų skaitytuvai

Paskutiniu metu galima vis dažniau girdėti apie taip vadinamas elektronines knygas (arba elektroninius knygų skaitytuvus). Tiesa, tai gali reikšti keletą apibrėžimų. Pirmasis – tai elektroninė knyga, kuri nuskenuota ir pervesta į elektroninį formatą, pavyzdžiui, DOC, PDF ir t.t. Vis tik toks terminas apibūdina tik pačius failus, o dažniausiai turima galvoje elektroninius įrenginius, kurie skirti elektroninėms knygų, laikraščių, žurnalų versijoms skaityti.

Elektroninė knyga – tai įrenginys, kuris leidžia saugoti elektroniniu formatu ir ekranas atvaizduoja tekstinius failus, t.y. mes turime elektroninį paprastos knygos analogą. Antra vertus, galima kalbėti ne tik apie tekstą, tačiau ir apie paveiksliukus, kadangi beveik kiekviena knyga neretai turi iliustracijų, taip pat matomų ir el. knygose. Šiuolaikinės elektroninės knygos turi media duomenų, tokių kaip vaizdinė medžiaga ar muzika. El. skaitytuvų matmenys paprastai mažesni, nei popierinių, nors viduje gali tilpti tūkstančiai knygų, tik jau skaitmeniniu formatu.

Elektroniniai skaitytuvai paprastai turi ypatingus ekranus, kurie mažai kuo skiriasi nuo popieriaus. Tokie ekranai padaryti, naudojant el. rašalo technologiją, kuri dažniausiai būna E-Ink arba SiPix. Tekstas čia skaitomas taip pat lengvai, kaip ir paprastame popieriuje, todėl skaitant ilgą laiką, akys nepavargsta. Tai skiria el. skaitytuvus nuo įrenginių su LCD ekranu, kurie paprastai vargina akis, kai skaitoma ilgą laiko tarpą.

Elektroninių knygų privalumai – tai jų optimalus dydis, atsižvelgiant į teksto kiekį; speciali ekranų technologija leidžia taupyti baterijos talpą ir ilgai neįkrauti baterijos (galima autonominiu režimu skaityti iki 30 dienų, ar net ilgiau); galima keisti šrifto dydį ir parametrus. Nereikia pamiršti ir apie tai, kad elektroninės knygos yra lengvos ir plonos, o tai leidžia išsaugoti daug informacijos, skirtingai nei popierinių knygų atveju.

Komfortiškam el. skaitytuvų naudojimui būtina, kad ekrane tilptų bent porą pastraipų, o dar geriausia – kad visas puslapis. Vidutinė ekrano įstrižainė paprastai lygi 7 coliams, minimali komfortiška raiška – 800 x 480 taškų. Aišku, būna ir kitokių ekranų: 5 colių ekranus turintys įrenginiai tiks tiems, kas labai neturi vietos, tačiau yra mobilūs ir skaito kelionėse, tuo tarpu 8 colių e-skaitytuvai patogūs visiems, nepriklausomai nuo regėjimo ypatumų. Pastaruoju metu dažniausiai diegiami 800 x 600 taškų raiškos ekranai, tačiau jei reikia didesnės raiškos, teks įsigyti didesnį ekraną turintį modelį.

Elektroninės knygos su sensoriniais ekranais leidžia patogiau peržiūrėti knygas, atlikti kitus veiksmus, tačiau reikia atsižvelgti, kad elektroniniai skaitytuvai su sensoriniais ekranais yra daug jautresni mechaniniams išorės poveikiui, be to, daug greičiau išsitepa ekranas, taigi skaitymo ergonomika nukenčia.

Galima sutikti modelių ir su spalvotais ekranais. Geriausias variantas būtų ekranai su E-Ink technologija. Tokių ekranų energijos sąnaudos nedidelės, lengva skaityti tekstą ir peržiūrėti iliustracijas, akys praktiškai nepavargsta. Minusai – vaizdinės medžiagos žiūrėjimas kelia labai daug problemų, spalvos neryškios. Be to, be išorinio apšvietimo skaityti sudėtinga. LCD monitoriai tinkamai skaitymui tiek tamsiose patalpose, tiek ir su išoriniu apšvietimu; spalvos ryškios, galima lengvai žiūrėti vaizdinę medžiagą, tačiau LCD ekranus turintys e-skaitytuvai naudoja žymiai daugiau energijos (greitai išsenka baterija), be to, nelabai tinkami ilgam skaitymui, nes pavargsta akys.