Rodyti po:thumbnail list viewtable list view
46726 €
19450 €

Diktofonai

Diktofonas – tai garso (dažniausiai, balso) įrašymo įrenginys, siekiant vėliau garso įrašą atkurti ir koreguoti. Skirtingai nuo žurnalistų nešiojamų garso įrašymo įrenginių ir taip vadinamų rekorderių, skirtų kokybiškam garso įrašymui ne studijos ribose, diktofonai naudojami tais atvejais, kai būtina įrašyti kalbą, trunkančią ilgą laiko tarpą, o aukštų kokybės reikalavimų paprastai nekeliama. Tai dažniausiai naudojama lekcijose arba pasirodymuose, siekiant fiksuoti telefoninius pokalbius, dispečerių bendravimą ir t.t.

Neskaitmeniniuose diktofonuose pagrinde naudojamos magnetinės juostos, tačiau tokio tipo įrenginiai praktiškai jau tapo istorija, o panašūs diktofonai naudojami dažniausiai tik senoms juostoms atkurti arba esamoms perrašyti į skaitmeninį formatą. Pagrindiniai tokių senų įrenginių elementai yra magnetinė juosta, mechaninės dalys, magnetinės galvutės, universalus garso įrašymo/atkūrimo stiprintuvas, kartais – įmagnetinimo generatorius, taip pat maitinimo blokelis.

Kaip jau minėta, tokio tipo diktofonai jau tampa istorija, kadangi dabar plačiai naudojami skaitmeniniai diktofonai. Šie gali gali įrašyti PCM, ADPCM formatais, ilgiems įrašams naudojamas AMR formatas, tačiau paskutiniu metu plačiausiai yra paplitęs MP3. Šis formatas lengvai atkuriamas visokiausio tipo įrenginių, juo labiau, kad jis lengvai prieinamas telefonų savininkams, kurie dažnai naudoja integruotą mikrofoną tam, kad būtų galima įrašyti garsą, o vėliau jį atkurti. Tokiu būdu, galima teigti, kad telefonai yra tiesioginiai diktofonų konkurentai, kurie ateityje turėtų visiškai išstumti šio tipo įrenginius dėl savo universalių galimybių.

Garso kokybės reikalavimai, ypač kai kalbama apie balso įrašymą, yra žymiai mažesni, nei įrašant muzikines kompozicijas, todėl diktofonų atkuriamų dažnių diapazonas paprastai yra siauresnis, o signalo ir triukšmo santykis taip pat yra prastesnis. Tai leidžia yra žymiai daugiau garsinės medžiagos, nei tai būna muzikinių kompozicijų atveju. Neretai diktofonai aprūpinami dinaminiu kompresoriumi, o tai leidžia geriau atskirti balso įraše girdimą kalbą, perdengti aukštą triukšmo lygį naudingu signalu bei taip pasiekti daug kokybiškesnį garso įrašymo ir atkūrimo lygį.

Diktofonai garą įrašo mikrofono dėka, taip pat pasitelkiant specialius adapterius, skirtus telefonams, arba per komutacinius pultus, tuo tarpu garso įrašo perklausymas – tam pasitelkiamos ausinės, integruotus arba išorinius garsiakalbius. Seno įrašo ištrynimas dažniausiai vyksta įrašant naują (funkcija paprastai aktyvuojama pagal nutylėjimą). Diktofone dažnai numatytas garso atkūrimo greitis, pagreitintas garso įrašo persukimas į abi puses, taip pat fiksuotas atsukimas atgal, siekiant perklausyti įrašą dar kartą. Tai leidžia konspektuoti balso įrašą ranka arba kompiuteriu.