Rodyti po:thumbnail list viewtable list view
632 €
702 €
1553 €
5137 €
1252 €
719 €
2286 €
713 €
3909 €
2985 €
1343 €
1879 €
1152 €

USB atmintinės, laikmenos, raktai

USB atmintinės – tai duomenų laikmenos, kurios informacijos saugojimui naudoja Flash atmintį, o prie kompiuterio jungiamos per USB sąsają. Pagrindinė USB atmintinių paskirtis – duomenų saugojimas, pernešimas ir apsikeitimas, rezervinis kopijavimas, kartais – operacinės sistemos pakraunamos naudojant USB atmintines (tam dažnai tinka įvairios Linux LiveCD versijos) ir t.t. Taip pat gali būti naudojama speciali programinė įranga, kuri, atmintinę įdėjus į USB lizdą, automatiškai aktyvuojasi ir taip surenka, pavyzdžiui, kompiuterio ir jame esančios programinės įrangos duomenis.

Pagrindiniai USB atmintinės komponentai yra tokie: USB sąsaja (paprastai atitinkanti standartą „A“), kuri leidžia atmintinę fiziškai prijungti prie kompiuterio; kontroleris – nedidelis mikrokontroleris, turintis integruotą ROM ir RAM atmintį; NAND Flash mikroschema (-os), kuriose ir saugoma vartotojo informacija ar duomenys; osciliatorius, kuris generuoja sinchronizuojantį signalą ir atsako už duomenų išvestį/įvestį. Absoliučioje daugumoje USB atmintinių naudojamos failų sistemos FAT16, FAT32 arba exFAT, tam tikrais atvejais galima pasinaudoti NTFS, kuri yra patikimesnė, tačiau šiek tiek lėtesnė už anksčiau išvardintas. Tam tikrais atvejais NTFS failų sistema atmintinėse neleidžia pasinaudoti patys gamintojai (dėl įvairiausių priežasčių).

USB atmintinės turi tiek privalumų, tiek ir trūkumų, lyginant jas su kitais duomenų kaupikliais. Iš privalumų galima paminėti nedidelį svorį, tylų darbą (Flash atmintinės neskleidžia jokio triukšmo) ir mobilumą, taip pat universalumą, kadangi visi šiuolaikiniai kompiuteriai, neretai televizoriai ir DVD grotuvai USB sąsają turi. Žemas energijos suvartojimo lygis, kadangi USB atmintinė nėra mechanizmas, kaip  CD/DVD optiniai įrenginiai arba kietieji diskai. Darbingumas gali būti išsaugotas dideliame temperatūrų diapazone (nors gamintojai paprastai nurodo maksimalias ribas, kurias viršijus, galimi tam tikri atmintinės veiklos sutrikimai). Daug didesnis atsparumas mechaniniam poveikiui (vibracijoms ir smūgiams), lyginant su kietais diskais. Sunkiai pasiduoda įbrėžimams ir dulkėms, kurios labai kenkia optiniams diskams. Autonomiškai gali saugoti duomenis labai ilgai – perspektyviausi modeliai gali pasigirti darbu iki 10 metų, nors viskas priklauso nuo atmintinės kokybės ir eksploatacijos ypatumų.

Aišku, USB atmintinės turi ir trūkumų. Pirma, tai ribotas duomenų perrašymo ciklų skaičius, Flash atminties mikroschemos, kurios sukurtos naudojant MLC atmintį, dažnai palaiko ne daugiau kaip 5000 pilnų perrašymo ciklų. Taip pat neretai tenka susidurti su USB lizdo ilgaamžiškumo problema – čia taip pat galima kalbėti apie resurso eikvojimąsi. Taip pat duomenų skaitymo/įrašymo spartą labai riboja pati USB sąsaja – USB 3.0 atmintinę prijungus prie USB 2.0, duomenų perdavimo sparta gali kristi du ir daugiau kartų. Be to, skirtingai nuo optinių diskų, USB atmintinės turi trūkumų, kurie būdingi kiekvienai elektronikai – jie jautrūs elektros statikai (ypač tai pasireiškia žiemą), taip pat juos įtakoja ir radiacija. Taip pat kenkia dažnas prijungimas/atjungimas, kadangi taip sparčiai dėvisi pats lizdas.

Taip pat reikėtų paminėti saugumo momentus. Kadangi USB atmintinės tapo dažnu informacijos pernešėju, jo praradimas gali lemti nemažo kiekio asmeninės informacijos atskleidimą. Tam reikalui gali būti naudojamos USB atmintinės su slaptažodžio, pirštų atspaudų skaitytuvu, automatinio šifravimo galimybėmis ir t.t.