Rodyti po:thumbnail list viewtable list view
218 €
207 €
4492 €

DVD, CD, FDD diskai

Optinės laikmenos – tai skaitmeninei informacijai/duomenims saugoti skirti diskai, iš kurių populiariausi šiuo metu yra DVD. Jie yra tokie patys, kaip ir CD, tik turi daug tankesnę paviršiaus struktūrą, o tai leidžia saugoti ir nuskaityti didesnius informacijos kiekius, pasinaudojant lazerio pagrindu sukurtu optini diskų įrenginiu. Šios laikmenos plačiai pradėtos vartotoji nuo 1997 metų.

DVD formatas pagal savo duomenų struktūrą gali būti keturių tipų: DVD-Video – jame galime laikyti filmuotą medžiagą su garso takeliu; DVD-Audio – jame galima laikyti aukštos kokybės muzikines kompozicijas (daug aukštesnės kokybės, nei tai gali leisti CD-Audio diskai); DVD-Data – juos galima laikyti bet kokio tipo duomenis; taip pat DVD, kuriame galima laikyti mišrius duomenis. Skirtingai nuo CD diskų, kuriuose audio disko struktūra iš principo skiriasi nuo disko su duomenimis, DVD visuomet naudojamas failų formatas UDF (duomenims gali būti naudojama ISO 9660). DVD-Video, kuriems iškeltas reikalavimas pagrindinis – kad būtų galima juos atkurti su buitiniais DVD grotuvais, naudoja tą pačią UDF failų sistemą, tačiau su eile patobulinimų – pavyzdžiui, neleidžiama failų fragmentacija. Tokiu būdu, bet kuris ir DVD kaupiklių tipų gali savyje turėti vieną iš keturių struktūrų.

Fiziškai DVD gali turėti vieną arba dvi darbines puses ir vieną arba du darbinius sluoksnius kiekvienoje pusėje. Nuo jų kiekio priklauso disko talpa. Paprastai sutinkame DVD-5 tipo diskus, kurių talpa siekia 4,7 GB, tačiau gali būti ir DVD-10 su talpa iki 9,4 GB. Didžiausios talpos laikomas DVD-18, kuris žymimas kaip DVD DS DL, turi po du sluoksnius ir kiekvienos disko pusės.

Iš pradžių įrašomi DVD diskai buvo sukurti tam, kad juose būtų galima saugoti rezervines kopijas. Šiuo metu įrašomi DVD diskai naudojami ir buityje, su audio ir video grotuvais. Egzistuoja trys įrašomų ir perrašomų diskų formatai - DVD-R/RW (su minuso ženklu), DVD+R/RW (su pliuso ženklu) ir DVD-RAM. Dabar DVD įrenginiai gali įrašyti tiek į DVD-R/RW, tiek ir į DVD+R/RW (paprastai nurodomas DVD+R arba kiekvienam formatui atskirai), tuo tarpu DVD grotuvai paprastai gali skaityti abu šiuos formatus. Aišku, kai kurie senesni grotuvų modeliai gali turėti problemų su DVD+R/RW formatu (dar anksčiau netgi būdavo atvejų, kai nesuderinami grotuvai pažeisdavo DVD+R/RW diskus, nors dabar tokių atvejų praktiškai nepasitaiko). DVD-RAM diskai su daugkartinio perrašymo galimybe, skirtingai nei RW, yra patikimesni, galimas didesnis perrašymo ciklų skaičius (DVD-RAM – iki 100 tūkst. kartų, DVD+/-RW – iki 1 tūkst. kartų), tačiau DVD-RAM yra brangesnis, taigi jis dabar yra mažiau paplitęs.

Kompaktinis diskas (CD) yra daug mažesnės talpos, nei DVD – paprastai kompaktiniame diske telpa apie 700 MB duomenų, CD-Audio atveju galima kalbėti apie garsinės medžiagos laiką, kuris paprastai neviršija 80 minučių.