Rodyti po:thumbnail list viewtable list view

GPS imtuvai

GPS imtuvas – tai radijo ryšį priimantis prietaisas, skirtas antenos priėmėjos dabartinėms buvimo vietos koordinatėms nustatyti. Visa nustatoma, pasitelkiant radijo signalo užlaikymo skaičiavimus, kuriuos spinduliuoja NAVSTAR grupės palydovai.

Maksimalus GPS koordinačių matavimo tikslumas sudaro 3 – 5 metrus, tuo tarpu esant koreguojančiam signalui iš antžeminės stoties, tikslumas gali pasiekti iki 5 – 10 mm vienam kilometrui. Komercinių GPS imtuvų tikslumas paprastai sudaro nuo 150 metrų (jei tai senas modelis, ypač jei palydovų matomumas yra prastas) iki 3 metrų (su naujais modeliais atvirose vietovėse). Be to, naudojant SBAS sistemą ir vietines koreguojančias sistemas tikslumas gali būti padidintas iki 1-2 metrų horizontaliame lygmenyje.

Vartotojams skirtų GPS imtuvų tipus galima suskirstyti į kelias grupes: portatyviniai įrenginiai – automobiliniai (atskiras nešiojamas įrenginys arba integruotas į transporto priemonę kaip borto kompiuteris, turistinis ar sporto įrenginys; taip pat kaip integruotas, daugiafunkcinis mazgas, esantis kituose įrenginiuose – tai gali būti nešiojami kompiuteriai, išmanieji telefonai, planšetiniai kompiuteriai; trečias tipas – tai GPS trekeriai, GPS logeriai, kurie įrašo ir perduoda koordinates į serverių centrą ir naudojasi automobilių, žmonių, kitų objektų palydoviniu monitoringu.

Pirmoji kategorija turi savo nuosavus procesorius, skirtus navigacinėms funkcijoms atlikti, antrieji, turėdami savo GPS mikroschemas, naudoja savo darbui navigacines programas, kurios naudoja konkrečia operacine sistema konkrečiame įrenginyje. Kaip taisyklė, GPS trekeriai, GPS logeriai neturi savo nuosavų ekranų, skirtų informacijai atvaizduoti, jie tarnauja išskirtinai duomenų rinkimui, saugojimui ir perdavimui, kurie vėliau gali būti apdoroti ir panaudoti pačiais įvairiausiais tikslais, pavyzdžiui, automobilio palydoviniam monitoringui.

GPS trekerių išskirtine savybe galima laikyti GPS imtuvą, maitinimo posistemė ir programinė įranga jau integruota kartu su GPS imtuvu, kuris neatlieka savarankiškų skaičiavimų ir skirtos palydovo signalų registracijai ir matavimo rezultatų perdavimui apdorojimo įrenginiams, pavyzdžiui, kompiuteris arba skaičiavimų centras. Pagal savo prijungimo pobūdį GPS trekeriai gali būti bevieliai, jungiami per GPRS, SMS, palydovą, Bluetooth, Wi-Fi, tuo tarpu laidiniai dažniausiai naudoja USB sąsają, nors pasitaiko ir modelių su RS-232 sąsaja (COM). Nuolat pingant GPRS duomenų srautui, laidiniai ir Bluetooth GPS imtuvai naudojami vis rečiau ir rečiau.

Vartotojams skirti GPS imtuvai, be platumos, ilgumos ir aukščio dar gali pranešti apie tikslų laiką (kai kurie imtuvai turi PPS išvestį); orientaciją pagal pasaulio šalis (modeliuose be integruoto kompaso – tik greičio kryptį, objektui ar subjektui judant); aukštį virš jūros lygio (su sąlyga, jei gaunamas signalas mažiausiai iš keturių palydovų arba esant integruotiems barometrui ir aukščio davikliams); kryptį į tašką, kurio koordinates nurodė vartotojas; dabartinį greitį, nueitą atstumą, vidutinį greitį; duomenis su informacija apie kelio būseną – automobilių kamščiai, darbai keliuose ir t.t.; dabartinė padėtis elektroniniame vietovės žemėlapyje (jei modeliai palaiko tokius žemėlapius); dabartinė padėtis GPS navigacijos atžvilgiu (maršrutas).

Informaciją apie maršrutą dažnai galima nusikopijuoti į failą, o vėliau perduoti kitiems GPS vartotojams, kurie norėtų pakartoti maršrutą.