Rodyti po:thumbnail list viewtable list view
item photo
Pagrindinė plokštė GIGABYTE B450M DS3H AMD
6877 €
28566 €

Pagrindinės plokštės

TipTop.lt motininių plokščių asortimentą sudaro tokių kompanijų, kaip Asus, Gigabyte, Asrock, MSI, Intel, Supermicro produkcija. Stacionarūs kompiuteriai neveiktų be pagrindinės plokšės komponento, prie kurio jungiami visi kiti kompiuterio komponentai. Pagrindine plokšte yra apjungiami procesoriai, vaizdo plokštės, kietieji diskai ir kiti komponentai, naudoja įvairias technologijas ir komunikacinius protokolus. Kadangi šiandien yra visa galybė sąsajų, technologijų ir komponentų tipų, viskam sukurta įvairiausių pagrindinių plokščių.

Motininės plokštės formatas yra specifikacija, kuri įtakoja jos matmenis, tvirtinimo elementų išdėstymą ir jungtis joje. Egzistuoja du globalūs formatai – tai ATX, kuris dar skirstomas į mini-ATX, micro-ATX, ATX, Extended ATX (E-ATX) ir kitus. Šis formatas dažniausiai naudojamas namų ir biuro kompiuteriams kurti. Antrasis formatas atitinka SSI specifikacijas, ir skirstomas į SSI CEB bei SSI EEB. Šis motininių plokščių tipas paprastai naudojamas didelės galios skaičiavimų sistemose, tokiuose kaip duomenų centrams skirti serveriai, darbo stotys ir kitokio tipo serverinė įranga.

Kitų skirstymo faktoriumi galima laikyti pagrindinių plokščių tipus pagal palaikomus procesorius ir jiems skirtus lizdus. Kiekvienas procesoriaus tipas skirtas tam tikram lizdo tipui, kuris kuriamas specialiai tam tikrai procesorių serijai. Tokiu būdu, pagrindinės plokštės pasirinkimas paprastai priklauso nuo procesoriaus tipo. Procesoriaus lizdo standartas paprastai kuriamas tos pačios kompanijos, kuri gamina procesorius. Pačios galingiausios motininės plokštės dažniausiai naudojamos serveriuose, jos gali sutalpinti nuo 2 iki 8 procesorių.

Nemažai pagrindinių plokščių funkcionalumo priklauso ir nuo mikroschemų rinkinio – kontrolerių rinkinio, kuris atsako už tokių sąsajų veiklą, kaip PCI, PCI Express, SATA, IDE, USB ir taip toliau. Tradiciškai pagrindinėse plokštėse buvo diegiami du mikroschemų rinkiniai, kurių funkcionalumas labai smarkiai priklauso nuo to, kokias užduotis jos turi atlikti. Vis tik paskutiniu metu ryškėja tendencija naudoti tik vieną mikroschemų rinkinį, tačiau ateityje minėti kontroleriai gali būti perkelti į procesorių, taigi mikroschemų rinkinių gali nebelikti, o motininės plokštės funkcionalumas priklausys tik nuo procesoriaus tipo.

Kaip jau minėta, pagrindinės plokštės yra kuriamos darbui su daugeliu įrenginių. Dabartinės pagrindinių plokščių komunikacinės galimybės skirtos tokiems įrenginiams, kaip kietieji diskai ir SSD kaupikliai, periferija, jungiama per USB, eSATA, FireWire ir kitas sąsajas. Be to, motininių plokščių BIOS/UEFI gali turėti tokių funkcijų, kurios leistų paspartinti sistemos komponentus (procesorius, operatyvinė atmintis, vaizdo plokštė) ateityje.

Bet kokiu atveju, prieš perkant motininę plokštę, reikia įvertinti savo poreikius ne tik šiandien, bet ir ateityje, be to, reikia suprasti, kad nuo motininės plokštės priklauso suderinamumas su įvairiais įrenginiais, būtinais darbui. Pagrindinės plokštės formatas, procesorių ir atminties palaikymas, mikroschemų rinkinio tipas ir būtinų periferini jungčių buvimas – štai ta eilė, kurios reikėtų laikytis, renkantis pagrindinę plokštę.