Rodyti po:thumbnail list viewtable list view
4890 €
3867 €
4511 €
21816 €
3794 €
14565 €
14565 €
36794 €
21816 €
41193 €
17671 €
19414 €

Kietieji diskai HDD

TipTop.lt prieinami praktiškai visų gamintojų kieti diskai (HDD) bei SSD diskai. Iš kietų diskų gamintojų galima įsigyti Western Digital (WD), Seagate, Toshiba sprendimus, tuo tarpu iš SSD gamintojų prieinama Intel, Corsair, OCZ, Samsung, Kingston, Crucial, Sandisk produkcija.

Kieti diskai gali būti skirstomi pagal jungtį – SATA (dar skirstoma į SATA-II, SATA-III), PATA, SAS, pagal greitį – 5400 aps./min., 7200 aps./min. (šiuos paprastai naudoja stacionarūs kompiuteriai), 10 000 aps./min. arba 15 000 aps./min. (tokie HDD paprastai diegiami į darbo stotis arba serverius). pagal dydį kieti diskai paprastai yra 2,5“ arba 3,5“ formato. Šiuos dažniau naudoja nešiojami kompiuteriai, tuo tarpu 3,5“ formato – stacionariose sistemose.

Renkantis kietą diską, galima atkreipti į tokį parametrą, kaip apsisukimų per minutę greitį (kuo didesnis rodiklis, tuo jis greičiau turėtų dirbti), antra vertus, dėl tokios spartos didėja triukšmo lygis, taigi namų vartotojams paprastai maksimaliu sprendimu tampa 7200 aps./min. kaupikliai. Tam tikrais atvejais galima atkreipti dėmesį ir į spartinančios atminties kiekį, kuris gali būti 8 MB, 16 MB, 32 MB, 64 MB ir daugiau. Paprastai dirbant su dideliais duomenų blokais (pavyzdžiui, vaizdine medžiaga), didelis spartinančios atminties kiekis yra naudingas, tačiau atliekant eilines užduotis, didelio skirtumo tarp kietų diskų dėl spartinančios atminties dydžio paprastai nėra.

Kiek įdomesni yra SSD diskai, kurie gali skirtis pagal tikrai nemažai parametrų. SSD diskas – tai kaupiklis su NAND Flash atminties mikroschemomis, t.y. tokiomis pačiomis, kaip ir USB atmintinės, atminties kortelės ir t.t. SSD privalumas yra tai, jog juose nėra judančių detalių. Jame yra pačios atminties mikroschemos, nuo kurių priklauso kaupiklio talpa, patikimumas ir greitis, taip pat mikroschemos su spartinančiąja atmintimi, jungtys maitinimo ir duomenų perdavimui, SSD kontroleris – dar vienas svarbus elementas, nuo kurio priklauso SSD efektyvumas, patikimumas ir t.t.

Pagrindiniai SSD privalumai yra tai, kad juose nėra judančių dalių, taigi jie gali būti patikimesni ir fiziškai ištvermingesni vibracijai, netyčiniam numetimui. Jei kieta diską numetus, jis dažniausiai dirbs prastai arba apskritai nustos veikti. Antras ir pagrindinis SSD privalumas yra jų darbo greitis. Beje, nemažai vartotojų mano, kad itin didelis linijinis duomenų skaitymo ir įrašymo greitis yra didelio produktyvumo garantas, tačiau yra ne visai taip. 

Pagrindinis SSD spartos garantas – didelė atsitiktinio skaitymo ir įrašymo sparta bei minimalus prieigos laikas, matuojamas milisekundėmis, o viso to dėka programos ir failai atsidaro beveik žaibiškai. Kol tradicinių kietų diskų (HDD) kontroleris priverstas laukti operacijų, kuriuos atlieka mechanika, SSD kontroleris jau apdoroja šią informaciją ir nuskaito ją iš atminties mikroschemų. Dar daugiau – kuo didesnė apkrova, tuo didesnis yra SSD pranašumas prie kietus diskus.

Trečia, kieto disko viduje esanti mechanika įtakoja ir įrenginio energijos suvartojimo lygį, kuris SSD diskuose yra mažesni. Be to, judančių dalių nebuvimas įtakoja ir triukšmo lygį, tad galima teigti, kad SSD jokių garsų neskleidžia. Galiausiai reikia pažymėti tai, kad SSD turi imunitetą taip vadinamai failų fragmentacijai. HDD su laiku netenka spartos dėl įrašytų failų fragmentacijos, kai jie išmėtyti per visą kietą diską, tad reikia daugiau laiko tokių failų nuskaitymui. SSD diskams failų fragmentacija nesvarbi.