Rodyti po:thumbnail list viewtable list view
1.34575 €
46612 €
1.22039 €
1.19240 €
17983 €
34349 €
1.50735 €

Objektyvai

Objektyvus paprastai naudoja fotoaparatai (dažniausiai DSLR tipo, nors tinkami ir tiems, kurie naudoja standartines foto juosteles). Objektyvų tipą reikėtų rinktis pagal savo poreikį, kadangi jų būna tiek universalių, kurie tinkami praktiškai beveik visiems gyvenimo atvejams, bet skirti konkrečiam tikslui, labai gerai tinkantys tam ir būtent tam darbui atlikti. Atitinkamai nuo to gali labai skirtis ir kaina bei vaizdų kokybė, kuri, beje, priklauso net tik nuo skaitmeninio fotoaparato.

Jei vartotojas perka veidrodinį fotoaparatą ir šis jau komplekte turi objektyvą, tai yra taip vadinami Kit (standartiniai) sprendimai, kurie orientuoti daugumai gyvenimo atvejų. Tačiau kaip žinia, universalūs nėra pritaikyti konkretiems tikslams, juo labiau, kad jų perteikiama vaizdo kokybė yra vidutiniška, todėl nepakaks, jei tiksliai žinote, ko norite. Paprastai komplekte esantys objektyvai gali pasižymėti ilgu židinio nuotoliu (dideliu priartinimo lygiu), tačiau neretai jie yra „tamsūs“, t.y. esant blogoms apšvietimo sąlygoms, nuolat gali tekti pasirinkti kadro išlaikymą, o tai privers ilgiau laikyti tvirtai fotoaparatą, kad šis nejudėtų ir padarytų ryškų kadrą. Taigi jei tiksliai žinote, ką fotografuosite, gali pasirinkti vieną ir žemiau minėtų.

Makro objektyvai paprastai tinkami labai mažiems objektams fotografuoti, iš labai mažų atstumų, o tai puikiai tiks, pavyzdžiui, norint gamtoje užfiksuoti vabzdžius (drugeliai, skruzdės, įvairiausi vabalai), nedidelius gyvūnus, paukščius ir panašiai. Tokie objektyvai yra puikus sprendimas juvelyriškoje. Neretai makro objektyvai naudojami ir portretiniame fotografavime, kadangi puikiai parodo pirmame plane esančius žmones, tuo tarpu foną labai gražiai išplauna. Tai pasiekiama didesnio židinio nuotolio dėka (100 mm, 135 mm ir t.t.), taip pat plačiau atvertos diafragmos dėka (F/2.8, F/1.8 ir t.t.).

Yra taip vadinami portretiniai objektyvai, kurie, kaip jau galima suprasti iš pavadinimo, skirti žmonių portretams fotografuoti – žmonių veidus stambiu planu. Jų paskirtis ir lemia jiems skirtus reikalavimus: tokie objektyvai neturi pasižymėti perspektyvos iškraipymais, kad žmogaus veidas būtų natūralus, toks, koks yra iš tikrųjų (neištemptas, nesuplotas ir t.t.); turi sukurti minkštą, mažai kontrastingą paveiksliuką, kuris paslepia smulkius veido defektus (ypač tai aktualu fotografuojant natūralioje aplinkoje, o ne studijinėje, kur galima žmogaus veidą prieš tai paruošti – nugrimuoti).

Portretiniai objektyvai turi turėti siaurą matymo lauką, o tai leidžia atsitolinti nuo objekto, sukuriant daug patogesnes fotografavimo sąlygas, kartu taip iki minimumo sumažinamos fotografuojamo objekto masteliai, jei jis yra skirtingais atstumais nuo jūsų; taip pat privalo turėti mažą foninio ryškumo gylį, o tai leidžia išskirti psichologiškai svarbias detales, kartu išplaunant antraplanius dalykus. Visus šiuos reikalavimus gerai atitinka objektyvai, kurių židinio nuotolis sudaro nuo 80 mm iki 200 mm. Paveiksliuko minkštumas pasiekiamas netaisytomis arba net specialiai sukuriamomis aberacijomis.

Plačiakampiai objektyvai dažniausiai naudojami gamtos objektams fiksuoti, kadangi apima labai platų vaizdą, taigi nereikia atlikti kelių kadrų ir jungti jų į vieną. Paprastai jie tinkami ir fotografavimui patalpų viduje, kurioje būtina sąlyga ir apimti kuo daugiau erdvės, kad matytųsi bendras vaizdas. Reikia pažymėti, kad čia neretai galima stebėti perspektyvos iškraipymą, taigi jie nelabai tiks, pavyzdžiui, portretams daryti, kadangi veidai bus ištempti, nosis gali atrodyti kaip „bulvė“ ir t.t. Dažniausiai tokių objektyvų židinio nuotolis sudaro 17 mm, 24 mm, tačiau būna ir taip vadinamų „žuvies akių“ tipo objektyvų, kurių židinio nuotolis sudaro ir 10 mm.