Rodyti po:thumbnail list viewtable list view

Led lepmutės

Šviesos diodų (LED) lempos jau seniai tapo daugelio biurų, namų, gamybinių patalpų apšvietimo sistemų dalimi, jau nekalbant apie įvairiausio pobūdžio dekoratyvines sistemas. Tai visai nenuostabu, kadangi per keletą metų pavyko pagerinti daugumą puslaidininkių kristalų charakteristikų, kurios suteikė galimybė smarkiai aplenkti ne tik kaitrines lemputes, tačiau ir liuminescencines.

LED lempučių šviesa pradėta aktyviai naudoti įvairios lempos, šviestuvai, žibintuvėliai ir t.t. Jų naudojimo sritys praktiškai neribotos. Tokių lempučių veikimui nedaro įtakos net ir labai dideli šalčiai (iki pat minus penkiasdešimties laipsnių pagal Celsijų), nebaisios drėgnos ir dulkėtos aplinkos. Gana gera naujiena yra tai, kad dažniausiai buityje naudotas kaitrines lemputes gali sėkmingai pakeisti jų analogai, tik jau su šviesos diodais. Tam labiausiai tinkamos E27 tipo LED lemputės, kurios turi buitinį cokolį. Tai leidžia jas aktyviai naudoti gyvenamosiose patalpose, kadangi tokio tipo cokoliai dažniausiai ir sutinkami buitiniuose šviestuvuose.

Taigi E27 tipo LED lemputės praktiškai nesiskiria nuo kitų šviesos šaltinių tipų, nors dėl savo kompaktiškumo puslaidininkių kristalams galima priduoti bet kokią formą. Šviesos diodai čia apsaugoti iš viršaus stipriu matiniu arba permatomu stiklu. Cokolis gali būti pagamintas iš skirtingų medžiagų: keramikos, plastiko, aliuminio ir kitų medžiagų. Beje, aliuminis yra pats brangiausias sprendimas, kadangi jis yra tvirtas ir atsparus korozijai, tačiau buityje paprastai užtenka naudoti paprastesnius sprendimus.

Kadangi kiekvieno atskirai paimti šviesos diodo švytėjimo galia yra nedidelė, tam, kad būtų galima pilnavertiškai pakeisti, pavyzdžiui, 50 W kaitrinę lemputę, LED lemputėse turi būti naudojama 44 ir daugiau SMD tipo šviesos diodų arba 108 ir daugiau DIP tipo šviesos diodų. Paprastai tokie įrenginiai skirti 220V elektros tinklams, tačiau komplekte kartu su specialiais maitinimo šaltiniais galima naudoti ir esant žemesnei įtampai.

Puslaidininkiniai kristalai, kurie sudaro LED lempučių pagrindą, yra lyderiai pagal tokius parametrus, kaip tarnavimo laikas ir elektros energijos ekonomija. Plačiai paplitusios E27 lemputės gali funkcionuoti 50 tūkst. ir daugiau valandų. Jei šiuos skaičius paverstume į metus, tai gautume apie dešimt metų, jei turėtume omenyje, kad tokios lemputės kasdien šviestų po 12 valandų. Savo ruožtu, LED lemputės už liuminescencines yra maždaug du – tris kartus taupesnės, tuo tarpu kaitrinės lemputės pagal šį rodiklį gali nusileisti iki 20 kartų ir net daugiau.

Kitas dalykas, kurį svarbu pabrėžti, kad šviesos diodų lemputės „maitinasi“ labai nežymiu elektros energijos kiekiu. E27 tipo lemputės paprastai suvartoja 6-9 vatus, tuo tarpu kaitrinė lemputės – beveik 10 kartų daugiau. Jei didelės įmonės savininkai pereitų prie LED apšvietimo, tai leistų jiems per pirmus metus sutaupyti iki 90 procentų piniginių lėšų, kurios yra skirtos elektros energijai už apšvietimą apmokėti (tiesa, per antrus metus ekonomija smarkiai sumažės).

Turbūt vieninteliais LED lempučių trūkumais galima laikyti jų aukštą kainą ir nuolat su metais mažėjantį kristalo skleidžiamos šviesos ryškumą. Taip pat reikia paminėti, kad E27 LED lemputės pasižymi skirtingais švietimo kampais. Dažniausiai paplitusios yra 30, 45, 60, 120, 220 ir 235 laipsnių kampais šviečiančios lemputės. Pastarųjų šviesa gali būti šaltai baltos, natūraliai baltos ir šiltai baltos spalvos. Kai kurios lemputės gali turėti kontrolerį, reguliuojantį švietimo ryškumą. Tokiu būdu, ekonomiją galima padidinti.